W dzisiejszym świecie komunikacja pracujących rodziców

W dzisiejszym świecie komunikacja pracujących rodziców z dziećmi często sprowadza się praktycznie do minimum, a upór i nieposłuszeństwo dzieci często wyprzedzają zdolność poprawnie je dostrzec. Portal “Ja — Rodzic” przygotował proste wskazówki, które przyczynią się do pozytywnego komunikowania się rodziców z dzieckiem.

Czas na odpoczynek. Spróbuj wieczorem przynajmniej pół godziny przeznaczyć na to, aby odpocząć od wszystkich spraw. Bo zazwyczaj po pracy od razu lecimy do domu, gdzie zanurzamy się w sprawy rodzinne — wypoczynek od trosk nie ma, co odbija się na ogólnym stanie zdrowia i samopoczuciu. A przecież nawet w małym odstępie czasu będzie wystarczająco dużo, aby uporządkować myśli i trochę od tego wszystkiego odpocząć. No a na “świeżą głową i decyzje są podejmowane racjonalnie, bez emocji.

Problemy i sposoby rozwiązania. Gdy uda się znaleźć wolną chwilę, staram się spojrzeć z boku na swoje relacje z dzieckiem: jakie w nich trudności, poprawne, czy wybierzesz model wychowania, nie ” czy kij”, są prawdziwe, czy do niego, co warto zmienić. Odpowiedzi na wszystkie te pytania pozwolą dostosować swoje zachowanie obok z dzieckiem, przedstawić sposoby rozwiązania istniejących problemów. Spójrz na sytuację nie tylko w oczach rodzica, ale i oczami dziecka, a nawet trzeciej osoby — wszystko to tylko poprawi istniejącą więź z dzieckiem.

Czas na dziecko. Jak gęsta nie był twój plan pracy, jak mocno wciśnięty ilość spraw i problemów, znaleźć czas na kontakt z dzieckiem w ciągu każdego dnia. Często po pracy u rodziców już nie mam siły na zabawę z dzieckiem, więc uprzejmie proszą go bawić się samodzielnie. W ten sposób są po prostu od niego, a tego nie powinno się zdarzyć.

Z muchy słonia. Nie ma idealnych dzieci. To dziecko, a to znaczy, że nie może obejść się bez żartów, wybryki i nieposłuszeństwa. Dlatego nie warto z jakiegoś drobiazgu, który popełnił mały, zawyżać tragedię. Nie warto czepiać się dziecko dla każdego . W przeciwnym razie będzie czuć się “złym” zawsze i wszędzie. Trzeba przeznaczyć naprawdę jest złe — tylko one są godne uwagi. W ten sposób zachowacie i psychikę dziecka i swoje nerwy.

Wzajemność. Chcemy szacunku ze strony dziecka, ale czasami zapominamy, że sami muszą działać odpowiednio. W przeciwnym razie okazuje się, że “gra na jedną bramkę”: on ci wszystko, a ty mu nic. Dziecko też osobowość (pomimo młodego wieku), i stosunek do niego powinno być odpowiednie. Najlepszym rozwiązaniem jest tu wyobrazić sobie siebie na jego miejscu.

Przekupstwo. Dlaczego wszyscy dorośli uważają, że za każdy swój występek od dziecka można kupić. Brak uwagi, niezasłużoną karę, klaps — każdą swoją “uczynek” rodzice starają się zadośćuczynić za słodyczami lub zabawki. Ale to wszystko musi iść w parze z serca, a nie po powodować negatywnych doświadczeń dziecka.

Kary. Często rodzice starają się kontrolować dziecka za pomocą kar. Dziecko rośnie, a wraz z nim rośnie i częstotliwość kar. Oczywiście, każdy rodzic może sam wybrać model wychowania, który mu się bardziej podoba. Jednak opierać się na strachu swoje relacje z dzieckiem też nie jest wyjście. Co najmniej, to negatywnie wpływa na samych rodzicach, nie mówiąc już o przeżyciach dziecka. Dlatego z wyborem kary musi być ostrożny.

Polecamy stronę naszego partnera: Sklep Banaby.pl, który ma w swojej ofercie produkty takie jak kocyki dla dzieci, firanki dla dzieci i łóżka dziecięce z drewna litego – meble Banaby. Polecamy sklep Banaby.pl