Veerpalu má zlato z klasické patnáctky, Slováci nezklamali

Liberec. Vítězem mimořádně dramaticky se vyvíjejících závodů mužů v běhu na 15 km klasickou technikou s intervalovým startem na 49. mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách v Liberci se stal 38-letý Estonec Andrus Veerpalu.


Drama nakonec pro estonského reprezentanta

Tři 5048 m dlouhé okruhy s celkovým převýšením 561 m zvládl za 38: 54,4 min. Při své osmé účasti na šampionátu získal druhé zlato. To první tento skvělý klasik vybojoval ještě v roce 2001 na MS ve finském Lahti, kde triumfoval na 30 km.

Titul patří Estonci díky famózní závěru.Na všech mezičasech byl těsně na čele domácí Lukáš Bauer, posledních 1150 m však Veerpalu zaběhl o 7,3 s rychleji než diváky do cíle tištěný Bauer. Dvojnásobný zlatý olympijský medailista – na 15 km klasickou technikou ze Salt Lake City 2002 a Turína 2006 a vítěz šesti závodů Světového poháru se dokázal vrátit do bílé stopy po velkých zdravotních problémech, pro které vynechal i MS 2007 v japonském Sapporu.

“Myslím, že o svém prvenství jsem rozhodl v závěrečném stoupání. Měl jsem ještě dostatek sil na to, abych dokázal zrychlit. Je to nádherné, jsem šťastný. Je to moje speciální trať.Když teď dívám na Lukáše Bauera a těch fantastických diváky, kteří ho hnali dopředu, je mi ho tak trochu i líto, ale Bet365 sázení live je to vyvážené mým štěstím, “řekl bezprostředně po doběhnutí do cíle estonský veterán (nar. 8. února 1971). O více než 6 let mladší Bauer na druhém místě za ním zaostal o 6,3 s. Bauer: Veerpalu měl v závěru evidentně více sil

“Bylo to mimořádně náročné. I profilem, i počasím. Věděl jsem, že běžím na čele, měl jsem dobré informace o mezičasech. Veerpalu měl v závěru evidentně více sil . Projevily se i jeho větší zkušenosti. Mně naopak síly docházely.Druhé místo je však super, “přidal se vicemistr světa Lukáš Bauer.

Pro něj to bylo Bet365-Čtěte více vůbec první pódiové umístění na světovém šampionátu při sedmé účasti. Stejně si poprvé své minuty slávy na stupních vítězů vychutnal 25letý Fin Matti Heikkinen, který skončil třetí. Dosud se nedostal na medailové pozice ani v závodech SP, jeho nejlepším individuálním výsledkem je 6. místo z prosincových závodů rovněž na 15 km klasicky ve švýcarském Davosu.

Z dvojice Slováků v 75-členném startovním poli byl lepší Martin Bajčičák, který skončil na velmi dobrém desátém místě. Trať zvládl za 39: 51,9 min, což bylo o 57,5 ​​s pomaleji než vítěz.Po tradičně pomalejším a opatrněji začátku dokázal své tempo perfektně vystupňovat. A i když se do poslední chvíle rozhodoval, zda vůbec na závody nastoupí, nebo bude šetřit síly na nedělní skiatlon, nakonec z toho bylo jeho čtvrté umístění v desítce nejlepších na MS v kariéře.

“Byli mimořádně náročné podmínky. Husté sněžení dělalo své. Nastupoval jsem na lyžích, kterým jsem velmi nevěřil, ale vybral jsem si velmi dobře. Pochopil jsem to až po startu, když jsem zjistil, že jdou opravdu výborně . Byl to risk, ale úspěšný. Když jsem vbíhá do druhého kola, chytil jsem se Francouze Vittoza, který závody pouze začínal. potáhli jsme se vzájemně, v závěru jsem měl dokonce více sil než on.V sjezdech mi na kšiltu před očima namrzat sníh, nic jsem neviděl, bylo to špatné. Jsem spokojen. Je to moje nejlepší umístění na klasické patnáctce na mistrovství světa. Přesvědčil jsem se o tom, že jsem dobře připraven, “neskrýval spokojenost s takovým výsledkem Martin Bajčičák.

I Ivan Bátor výborně zabojoval. Byl o 21,3 s pomalejší než Bajčičák a bylo z toho solidní 17. místo. “Ne zcela mě to uspokojuje, troufal jsem si na víc. Věřil jsem, že by to mohlo být lepší. Ve druhém kole jsem se chtěl chytit Fina Heikkinen, ale ten měl více sil a ujel mi. Ve třetím okruhu jsme se tahali s Němcem Angerer, myslím si, že nám to oběma pomohlo. Lyže byly výborně připraveny.Když beru nevýrazné výsledky v celé sezóně, je to super, ale chtěl jsem být ještě vyšší, “dodal Ivan Bátor. Při osmé účasti na MS dosáhl ve svém dvacátém prvním startu svůj osmý nejlepší výsledek.

Lídr celkové klasifikace Světového poháru Švýcar Dario Cologna skončil šestý. Závody se nepovedly favorizovaným Norem. Nejlepší z nich Eldar Rönninge skončil sedmý.

Výsledky – 15 km klasickou technikou – muži:

Přehled deseti nejlepších výsledků Slovenská reprezentantů v běhu na lyžích na MS:

Sázení na Bet365